PYL Championship Weekend Schedule


U17 Boys and Girls

Paradise Soccer Club

Aug. 22-25

 

Date

Time

Division

Teams

Field

Aug 22

6:00 PM

U17 Boys Tier 1

FAA 1 vs SJSC Rep

DW #2

 

4:00 PM

U17 Boys Tier 2

SJSC Acad. Vs CBS

DW # 2

 

 

 

 

 

Aug. 23*

2:00 PM

U17 Boys Tier 2

SJSC Acad vs PSC

DW #1

 

6:00 PM

U17 Boys Tier 2

FAA 2 vs BPSA

DW #1

 

12:00 PM

U17 Girls

SJSC Rep vs CBS

DW #1

 

4:00 PM

U17 Girls

BPSA vs PSC

DW #1

 

 

 

 

 

Aug. 24

12:00 PM

U17 Boys Tier 1

FAA 1 vs SJSC Rep

DW #1

 

2:00 PM

U17 Boys Tier 2

PSC vs CBS

DW #1

 

4:00 PM

U17 Boys Tier 2

FAA 2 vs BPSA

DW #1

 

6:00 PM

U17 Girls

Bronze Medal

DW #1

 

 

 

 

 

Aug 25

9:00 AM

U17 Boys Tier 1

FAA 1 vs SJSC Rep

(if necessary)

DW #2

 

9:00 AM

U17 Boys Tier 2

Bronze Medal

DW #1

 

11:30 AM

U17 Boys Tier 2

Gold Medal

DW #1

 

11:30 AM

U17 Girls

Gold Medal

DW #2

 

    * The order of these games may change depending on teams involved.

 

KGV Schedule for Final Weekend

U15 Boys; U13 Boys; U13 Girls

Aug. 22-25, 2019

 

Date

League

Game #

Teams

Time

Thursday, Aug. 22

U13 Boys

13 B #1

3rd vs Western

6:00 PM

 

U13 Boys

13 B #2

4th vs 5th

2:00 PM

 

U15 Boys Tier 1

15 B T1 #1

FAA 1 vs FAA 2

4:00 PM

 

U15 Boys Tier 1

15 B T1 #2

SJSC Rep vs CBS

8:15 PM

 

 

 

 

 

Friday, Aug. 23

U13 Girls

13 G #1

BPSA vs CBS

1:00 PM

 

U13 Boys

13 B #3

Loser #1 vs Loser #2 (5th & 6th)

11:00 AM

 

U13 Boys

13 B #4

MPSA vs Lower ranked winner from Game 1 or 2

3:00 PM

 

U13 Boys

13 B #5

SJSC Rep vs Higher ranked winner from Game 1 or 2

5:00 PM

 

U15 Boys Tier 2

15 B T2 #1

BPSA vs Western

6:45 PM

 

U15 Boys Tier 2

15B T2 #2

PSC vs SJSC Acad.

8:45 PM

 

 

 

 

 

Saturday, Aug. 24

U13 Boys

13 B # 6

Bronze Medal

Loser Game 3 vs Loser Game 4

10:30 AM

 

U15 Boys Tier 1

15B T1 # 3

Bronze Medal

Loser Game 1 vs Loser Game 2

6:30 PM

 

U15 Boys Tier 2

15B T2 # 3

Bronze Medal

Loser Game 1 vs Loser Game 2

1:30 PM

 

 

 

 

 

Sunday, Aug. 25

U13 Girls

13G #2

Gold Medal

 SJSC Rep vs Winner #1

10:30 AM

 

U13 Boys

13B # 7

Gold Medal

Winner #4 vs Winner #5

12:30 PM

 

U15 Boys Tier 2

15B T2 #3

Gold Medal

Winner #2 vs Winner #3

2:30 PM

 

U15 Boys Tier 1

15B T1 #3

Gold Medal

Winner #2 vs Winner #3

5:15 PM

Upcoming Events


Oct. 02, 2020 4:00 PM to Oct. 04, 2020 2:00 PM

Provincial Team Tryouts - Under 13

read more »


Nov. 06, 2020 5:00 PM to Nov. 08, 2020 4:00 PM

Pre-Prospects Tryouts
Techniplex

read more »


RAMP Registration

Join thousands of association partners using RAMP Registration Solutions.

Get Started

RAMP Official Assigning

#1 with Officials...for very good reasons.

Get Started

RAMP Websites

Manage your identity from the palm of your hand to the top of your desk.

Get Started

RAMP Team App

Keep your coaches, parents, athletes, and fans connected, seamlessly.

Get Started